Proje Etkinlikleri
FARKINDALIK KAMPANYALARI LANSMAN ETKİNLİĞİ

FARKINDALIK KAMPANYALARI LANSMAN ETKİNLİĞİ

T.C. Milli Eğitim Bakanlığı, T.C. Sağlık Bakanlığı ve Türk Kızılayı tarafından ortaklaşa yürütülen “Geleceğin Kan Bağışçılarının Kazanımı Projesi” kapsamında, gönüllü ve karşılıksız kan bağışının önemi konusunda öğrencilerde farkındalık oluşturarak bu farkındalığın ülke genelinde artırılması amacıyla hayata geçirilen Kan Bağışçısının Eğitimi ve Kazanımı Kampanyalarının Lansman Etkinliği 11 Şubat 2016 Perşembe günü Ankara’da gerçekleştirildi.

Saat 11:00’da başlayan etkinlik, konuşmacı olarak katılan Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Hilmi Çolakoğlu, Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Uz. Dr. Arif Kapuağası, Türk Kızılayı Başkanı Ahmet Lütfi Akar, Avrupa birliği Türkiye Delegasyonu Mali İşbirliği, Altyapı, Sosyal ve Bölgesel Projeler Bölüm Başkan Yardımcısı Virve VIMPARI ve Proje Teknik Destek Ekibi Takım Lideri Jale Lola Anagnan’ın yanı sıra 180 davetliye ev sahipliği yaptı.

Söz konusu proje ile güvenilir kan tedarikinde problemleri önleyerek halk sağlığının gelişimine katkı sağlamayı hedefleyen projenin etkinliğinde, “geleceğin kan bağışçılarını” temsil eden 20 ortaokul öğrencisi toplantının ilgi odağı oldu. Öğrenciler basın mensupları ile gerçekleştirdikleri röportajlarda, düzenli güvenli kan bağışının önemini ve bu konuda erken yaşta bilinçlenmenin sorumluluğunu vurguladılar.

Etkinlikte ayrıca proje kapsamında, gerek öğrencilere gerekse toplumun tüm bireylerinde farkındalık yaratmaya yönelik üretilen görsel materyallerden örnekler sunuldu.

26 Şubat 2014 tarihinde başlayan 28 ay süreli proje, 2015-2016 eğitim öğretim yılı sonunda sona erecektir.