Proje Etkinlikleri
Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı Koordinatörlerinin 81 ildeki Yaygınlaştırma Çalışmaları

Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı Koordinatörlerinin 81 ildeki Yaygınlaştırma Çalışmaları

Kan bağışına olan ilgiyi artırmak, düzenli, gönüllü ve karşılıksız kan bağışının önemine dikkat çekmek ve öğrencileri kan bağışı hakkında bilinçlendirerek bu konuda bir davranış biçimi geliştirmelerini sağlamak amacıyla, AB ve Türkiye Cumhuriyeti ortak finansmanı ile 2014 yılında hayata geçirilen, “Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Türk Kızılayı ile ortaklaşa yürütülen “Geleceğin Kan Bağışçısının Kazanımı” Projesi kapsamında, 2015 yılının Şubat ayında 81 ilden Sağlık Bakanlığı personeli için, Mart ayında 81 ilden gelen okul yöneticileri için ve son olarak da Nisan-Mayıs aylarında yine 81 ilden gelen Türk Kızılayı çalışanları için, öğrenciler arasında geleceğe yönelik kan bağışı bilinci oluşturma konusunda eğitim seminerleri düzenlenmişti.

Proje hedefleri doğrultusunda, kurumların konuyla ilgili olarak kapasitelerini artırmak ve var olan bilgi birikimlerini desteklemek amacıyla eğitim seminerlerine katılan 149 Sağlık Bakanlığı temsilcisi / eğitici, 81 ilde 180’den fazla yaygınlaştırma ve bilgilendirme semineri düzenledi. Bu Bilgilendirme seminerlerinde toplamda 3218 Transfüzyon Merkezi personeline seminer verilerek,  yaygınlaştırma çalışmaları kapsamında hedeflenen katılımcı sayısının  %43 oranında üzerine çıkıldığı dikkat çekti.

Aynı şekilde Milli Eğitim Bakanlığı’ndan eğitim alan 145 okul yöneticisi / eğitici de 79 ilde 79 yaygınlaştırma ve bilgilendirme semineri düzenlemek suretiyle toplamda 4399’dan okul yöneticisine ulaştı.  Planlanan hedef kitleye ulaşılmasının yanı sıra hedef sayının %10 oranında üzerine çıkıldı.  

Bu yaygınlaştırma çalışmaları sonucunda toplamda 7911 kurum personeli, düzenli, gönüllü ve karşılıksız kan bağışının önemi ve bu konuda öğrenciler arasında farkındalık yaratarak gelecekte kan bağışçısı olma bilinci oluşturmak hakkında koordineli olarak eş düzeyde bilgi sahibi oldular.

Gerçekleştirilen bütün eğitimler, gerek eğiticiler gerekse katılımcılar tarafından başarılı bulundu. Katılımcılar, seminer konuları ile ilgili memnuniyetlerini belirterek bu tür seminerlerin sürekliliğine ihtiyaç olduğunu dile getirdiler. Hatta bazı illerde, seminerlerden etkilenen katılımcılar aynı gün kan bağışında bulunmak suretiyle örnek oluşturdular.

Yaygınlaştırma çalışmalarının üçüncü aşaması ise projenin üç faydalanıcı kurumundan biri olan Türk Kızılayı personeli tarafından, Türkiye çapında görev yapan ve eğitim seminerlerine katılmış olan 400 Türk Kızılayı personelinin 81 ildeki 500 pilot okulda 2015-2016 eğitim-öğretim döneminde gerçekleştireceği “Kan Bağışçılarının Eğitimi Kazanımı” kampanyaları ile yürütülecek. Kampanyalar sırasında okullardaki öğrencilere ve velilere yönelik kan bağışı hakkında bilgilendirme seminerleri verilecek.