Proje Etkinlikleri
Türk Kızılayı Personeline Yönelik Seminerler Devam Ediyor

Türk Kızılayı Personeline Yönelik Seminerler Devam Ediyor

Geleceğin Kan Bağışçılarının Kazanımı Projesi’nin kapasite geliştirme faaliyetleri kapsamında yapılan Türk Kızılayı personeline yönelik seminerler Ankara’da sürüyor.

17 Nisan 2015 tarihinde başlayan ve gruplara 2’şer günlük oturumlar şeklinde yapılan seminerler dört hafta boyunca devam ederek, 17 Mayıs 2015 tarihinde sona erecek. Her hafta 100 Türk Kızılayı personelinin katılacağı seminerlerin sonunda toplamda 81 ilde görev yapan 400 Türk Kızılayı personeli bilgilendirilmiş olacak.

Kan bağışına olan ilgiyi artırmak, gönüllü kan bağışının önemine dikkat çekmek ve öğrencileri kan bağışı hakkında bilinçlendirerek bu konuda bir davranış biçimi geliştirmelerini sağlamak amacıyla AB ve Türkiye Cumhuriyeti ortak finansmanı ile 2014 yılında hayata geçirilen; “Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Türk Kızılayı ile ortaklaşa yürütülen Proje kapsamındaki eğitimlerin ilki geçtiğimiz şubat ayında 150 Sağlık Bakanlığı personeli için, ikincisi ise Mart ayında 81 ilden gelen 150 okul yöneticisi için yapılmıştı. Üçüncü program da üç faydalanıcı kurumdan biri olan Türk Kızılayı personeli için gerçekleştiriliyor.

Seminerleri, Türkiye çapında görev yapan Türk Kızılayı personelinin illerindeki seçilen okullarda önümüzdeki eğitim-öğretim döneminde (2015-2016) Proje kapsamında gerçekleştirilecek olan “Kan Bağışçılarının Eğitimi Kazanımı” kampanyalarını yürütmeleri için donanımlarının geliştirilmesi amacıyla yapılıyor. Kampanyalar sırasında okullardaki öğrencilere ve velilere yönelik kan bağışı hakkında bilgilendirme seminerleri verecek olan katılımcılar,   “İletişim Becerileri”, “Sunum Becerileri” “ Duygusal Zekâ ve Öğrenme Stilleri” “Takım Çalışması” gibi konular hakkında bilgilendiriliyorlar. Katılımcılara ayrıca, kampanyalarda öğrencilere ve velilere yönelik bilgilendirme seminerlerini nasıl gerçekleştirecekleri hakkında da bilgi veriliyor. 

Geleceğin Kan Bağışçılarının Kazanımı Projesi’nin “kapasite geliştirme” faaliyetleri kapsamında düzenlenen bu seminerler için “Eğitim İhtiyaç Analizi” düzenlenmek suretiyle eğitimin ve eğitim materyallerinin içeriği bu analizden elde edilen verilere göre tasarlandı.

Türk Kızılayı personelinin bu konudaki beceri ve yetkinliklerini geliştirmek amacıyla düzenlenen ve geleceğin kan bağışçılarının kazanımını hedefleyen proje çıktıları doğrultusunda hazırlanan program,  Takım Lideri Jale Lola Anagnan, Eğitim Kilit Uzmanı Mimoza Anastoska Jankulovska, Prof Dr İdil Yenicesu, Dr Deniz Yüce, Doç Dr Metin Pişkin, Jove Jankulovski ve Nihal Togo’dan oluşan 7 uzman tarafından uygulanıyor.