Proje Etkinlikleri
Okul Müdürleri Kan Bağışı ile İlgili Eğitim Aldılar

Okul Müdürleri Kan Bağışı ile İlgili Eğitim Aldılar

Geleceğin Kan Bağışçılarının Kazanımı Projesi’nin kan bağışına ilişkin kapasite geliştirme eğitimlerinin ikincisi okul müdürlerine yönelik olarak Antalya’da gerçekleştirildi.

81 ilde belirlenen 500 pilot temel eğitim ve ortaöğretim okulundan seçilen 150 okul yöneticisinin katıldığı eğitim programı, 17-19 Mart 2015 tarihleri arasında Antalya Porto Bello Otel’de uygulandı.

Kan bağışına olan ilgiyi artırmak, gönüllü kan bağışının önemine dikkat çekmek ve öğrencileri kan bağışı hakkında bilinçlendirerek bu konuda bir davranış biçimi geliştirmelerini sağlamak amacıyla AB ve Türkiye Cumhuriyeti ortak finansmanı ile 2014 yılında hayata geçirilen; “Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Türk Kızılayı ile ortaklaşa yürütülen Proje kapsamındaki eğitici eğitimlerin ilki geçtiğimiz şubat ayında Sağlık Bakanlığı personeli için yapılmıştı. İkinci eğitim programı ise üç faydalanıcı kurumdan biri olan Milli Eğitim Bakanlığı okul yöneticileri için gerçekleştirildi.

Üç gün boyunca devam eden olan eğitim, 81 ildeki 500 pilot okuldan gelen 150 okul müdür ve müdür yardımcısının eğitici olarak yetiştirilmeleri amacıyla verildi. Okul yöneticileri, söz konusu eğitimi aldıktan sonra, okullarda gerçekleştirilecek olan gönüllü ve karşılıksız kan bağışı konusundaki bilinçlendirme çalışmalarını desteklemek amacıyla illerindeki diğer okul yöneticilerine Bilgilendirme Semineri vererek bilgi aktarımında bulunacaklar.

Geleceğin Kan Bağışçılarının Kazanımı Projesi’nin “kapasite geliştirme” faaliyetleri kapsamında düzenlenen eğitici eğitimleri, “Eğitim İhtiyaç Analizi” düzenlenerek eğitimin ve eğitim materyallerinin içeriği bu analizden elde edilen verilere göre tasarlandı.

Pilot okul müdürlerinin bu konudaki beceri ve yetkinliklerini geliştirmek amacıyla düzenlenen ve geleceğin kan bağışçılarının kazanımını hedefleyen proje çıktıları doğrultusunda hazırlanan eğitim programı,  Eğitim Kilit Uzmanı Mimoza Anastoska Jankulovska önderliğinde, Prof Dr İdil Yenicesu, Dr Deniz Yüce, Doç Dr Metin Pişkin, Jove Jankulovski, Peter Heimer ve Dr Gerlinde Reiprich’den oluşan 7 uzman tarafından uygulandı.

Projenin diğer faydalanıcı kurumu olan Türk Kızılayı personeline yönelik eğitimler ise Nisan-Mayıs aylarında gerçekleştirilecek.