Proje Etkinlikleri
Projenin Birinci Çalışma Ziyareti Almanya ve İspanya’ya Yapıldı

Projenin Birinci Çalışma Ziyareti Almanya ve İspanya’ya Yapıldı

Geleceğin Kan Bağışçılarının Kazanımı Projesi kapsamındaki ilk çalışma ziyareti Almanya ve İspanya’da gerçekleştirildi.

20-24 Ekim tarihleri arasında yapılan çalışma ziyaretine, Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Türk Kızılayı’ndan toplam 15 kişi katıldı.

Çalışma ziyareti, kan bağışına yönelik farkındalığı artırıcı eğitim materyallerine ilişkin AB üye ülkelerindeki uygulama örneklerinin görülmesi ve yerinde değerlendirilmesi amacıyla düzenlendi.

Katılımcıların, ziyaret edilen ülkelerdeki kan bağışına ilişkin çalışmaları hakkında bilgi edinmelerini ve deneyim paylaşımında bulunmalarını sağlayan çalışma ziyareti,  diğer ülke temsilcileriyle ilişkilerin kurulmasına ve ilerideki zamanlarda bu ilişkilerin ortaklıklara dönüştürülebilmesine de zemin hazırladı.

Çalışma ziyaretinin birinci durağı Almanya’nın Frankfurt kenti oldu. İlk olarak Alman Kızılhaç- Kan Transfüzyon Merkezi (GRCBTS)’in ziyaret edildi ve merkez temsilcileriyle görüşmeler yapıldı. Ardından Frankfurt’a 60 km uzaklıkta bulunan Gezi Kan Bağışı aracına gidilerek yapılan çalışmalar yerinde gözlendi.

Ziyaretin ikinci gününde Berlin’e geçilerek Berlin Charité Üniversite Hastanesinde görüşmeler gerçekleştirildi.  Katılımcılar, hastanede görevli Türk hekimlerin de iştirak ettiği görüşmelerde,  Alman Kan Hizmeti ve alıcı/müşteri olarak hastaneler arasındaki işbirliğinin nasıl gerçekleştirildiğine dair bilgi edinme imkânı buldular.

Berlin’de gerçekleştirilen bir diğer faaliyet ise, GRC BTS Kuzey Doğu Merkezi ziyareti oldu.

Çalışma ziyaretinin dördüncü günü Köln’e hareket edilerek, Alman Kızılhaç Kan Bağışı Merkezi gezici ekibi ve hizmeti destekleyen gönüllüler ile görüşüldü. Daha sonra, Sağlık Bilgilendirme Federal Merkezi ziyaret edildi; kilit kamu kuruluşu olarak Sağlık Bilgilendirme Federal Merkezi’nin tüm toplumun bilgilendirilmesi için materyal geliştirilmesine yönelik yaptığı çalışmalarla ilgili yetkililerden bilgi alındı.

Ziyaretin İspanya ayağı ise Barselona kentinde gerçekleştirildi.  Çalışma ziyaretinin son gününde Katalonya Kan ve Doku Bankası tarafından misafir edilen katılımcılar, kan ihtiyacı ve temininde mevcut durum üzerine merkez temsilcileri ile görüştüler. Bağışçı dernekleri temsilcileri ile de bir araya gelen katılımcılar, kan bağışçılarını motive eden ya da bağıştan alıkoyan sebepler ve öğrencilere bilgilendirme programları üzerine görüş alışverişinde bulunurlarken, Bağışçı Motivasyon Kampanyalarının nasıl gerçekleştirildiğine dair de bilgilendirildiler.